Апостол Андрій Первозванний

Апостол Андрій, як і його брат апостол Петро були рибалками – ловили рибу на Галілейському озері, коли Ісус Христос покликав їх за Собою. Андрій був одним із учнів Іоанна Хрестителя і ще раніше свого брата був призваний Ісусом на Йордані. Тому Андрія і називають Первозваним. Апостол разом зі своїм братом Симоном та братами Зеведеєвими був найближчим учнем Христа. У перекладі з грецької його ім’я означає «мужність».

Апостол Андрій шанується, як святий покровитель України. Адже в середині I ст. святий апостол Андрій проповідував Ім'я Спасителя в Скифії, зокрема, у місті Херсонес (неподалік нинішнього Севастополя). Скифія – це держава, яка знаходилася в Криму і по всьому побережжі Чорного моря. Існувала з VII ст. до н.е. по III ст. н.е. Проповідував апостол разом зі своїми учнями. У Херсонесі він створив кілька церковних громад і висвятив для них кількох єпископів: Василя, Єфрема, Капітолія та інших.

Потім проповідники сіли в човен і попливли угору по Дніпру. Побережжя Дніпра тоді вже було давно заселене людьми, тож напевно, апостол Андрій проповідував і їм. Тоді зерно Слова Божого потрапило в душі людей, серед наших пращурів з'явилися перші християни. Це підтверджують і археологічні розкопки. Так у 1996 році в Черкасах було знайдено християнське поховання, вік якому близько двох тисяч років.

Прибувши на місце де зараз Київ, проповідники встановили на Печерській горі дерев'яний хрест. І апостол Андрій сказав пророчі слова, що тут буде місто велике і Бог підніме багато церков, до яких з усіх країв стікатимуться люди...

Коли апостол проповідував, до нього, спираючись на ціпок, підійшов місцевий князь. Він хотів розпитати, що це за люди, які зібрали біля себе стільки народу. Але в князя так сильно боліла нога, що він хоч і був міцної статури, лише сичав від болю.

– Твою ногу ворог-печеніг проколов? – запитав Андрій.

– Так, а ти звідки знаєш?! – простогнав князь.

Святий апостол промовив:

– Стань рівно, Син Божий Ісус Христос зцілює тебе! – і провів правицею по нозі князя. І відразу загоїлася у нього рана і він став зовсім здоровим!

– Ти Бог зцілитель! – став на коліна перед апостолом князь.

– То не я зцілив тебе, – скромно відповів Андрій, – а Господь наш Ісус Христос!

Ще тиждень пробув святий апостол серед тих людей. Благовістив їм, зцілював усіляку хворобу. А потім вирушив проовідувати далі. Його земний шлях закінчився у 77 році в грецькому місті Патри, де був розіп’ятий на Х-подібному хресті (андріївський хрест). Канонізований ще першими християнами. День пам'яті апостола Андрія – 13 грудня.

Про подорож Андрія по українських землях розповідається у праці літописця Нестора «Повість врем’яних літ». Київський собор 1621 року, у часи відродження Української Православної Церкви після Унії, ствердив апостольське походження християнства на українських землях. У соборній постанові сказано: «Святий Апостол Андрій – перший архієпископ Константинопольський, патріарх Вселенський і Апостол Український. На київських горах стояли ноги його, і очі його Україну бачили, а уста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Україна нічим не менша від інших східних народів, бо і в ній проповідував Апостол».

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.КоментаріАпостол Андрій Первозванний та пов’язані з його ім’ям київські пам’ятки http://ua.kiev-foto.info/publikatsiyi/apostol-andrij-pervozvannij-ta-pov...

Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.