Війна і холод ближче, ніж нам здається

Одна з новітніх заповідей українців закликає допомагати ближнім: «Вбивайте вірус байдужості в собі. Не бійтеся допомогти людині. Це зовсім не соромно, а навпаки дуже приємно! Щира посмішка і слово «дякую» мотивує краще за будь-яку винагороду чи премію». «Моя хата скраю» – це архаїзм і девіз старої України. Девізом нової України повинна стати самоорганізація. Згадайте Майдан, дізнайтеся про діяльність волонтерів, які сьогодні допомагають українським військовим і зрозумійте, що насправді це дуже легко. Ведіть діалог з сусідами, колегами. Навіть одна людина здатна зробити чимало, а група однодумців, небайдужих та самоорганізованих людей – ще більше і краще. Попросіть допомоги, зорганізуйтеся з тими, хто солідарний з вами – і зможете вирішити будь-яку проблему!

– Саме так діють волонтери Городищини, – розповідає координатор волонтерського руху району Світлана Воротило. – Щодня волонтери збирають різноманітну допомогу для українських військових. Це і продукти харчування, і кошти, і теплі речі. Все або особисто відвозимо у зону АТО, або передаємо з попутним транспортом. Безмежно вдячні приватним перевізникам Городище-Київ, які допомагають волонтерам, безкоштовно перевозять передачі для військових. Налагодили тісну співпрацю з волонтерами Корсуня, Черкас, Сміли, Ватутіного, Звенигородки, формуємо спільні вантажі, що дозволяє економити на пальному і транспорті та придбати більше необхідних речей для наших захисників. Ми допомагаємо бійцям батальйонів «Черкаси», «Айдар», прикордонникам, автобатальйону «Черкаси», військовослужбовцям-землякам… Ми не ділимо військовослужбовців на своїх і чужих. Призвані вони на Черкащині чи з інших областей – це сини України, які разом стали проти ворога, агресора, щоб захистити цілісність держави, боронити кожного з нас.

Волонтерська діяльність – індивідуальна чи колективна – це спосіб підтримки, піклування, надання допомоги, взаємодії між людьми для спільного вирішення проблем. З початком російсько-української війни діяльність волонтерів набула особливого значення. В Україні волонтери діють на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 10 грудня 2003 року, якою затверджено «Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг». Держава в особі її органів та посадових осіб підтримує громадську ініціативу щодо провадження волонтерської діяльності, гарантує і забезпечує захист передбачених Конституцією України та законами прав, свобод і законних інтересів волонтерів, волонтерських організацій та отримувачів волонтерської допомоги.

Сьогодні волонтерський рух став масовим явищем, виявом патріотизму щироких верств населення. Всі – від малого до великого – відчувають необхідність підтримати військовослужбовців. Адже упродовж десятиліть армія нещадно розграбовувалася і систематично знищувалася. Політики навіть вправлялися в обіцянках, хто більше скоротить армію. Коли ж почалася війна – виявилося, що армія гола, боса і голодна. Часом бити російських загарбників доводиться старими зразками зброї, яка залишилася ще від війни з гітлерівцями. Якби не волонтери та безкорислива допомога громадян, єдиною «бронею» наших військових залишалися б тільки дитячі листи і малюнки.

– У Городищі волонтерський штаб працює за адресою: вул. Перше Травня, 18 (приміщення колишнього готелю «Україна»), – продовжує Світлана Воротило. – Ми тут щодня з 9.00 до 13.00, субота, неділя – вихідні дні. Хоча фактично робота не припиняється ніколи. З раннього ранку і до пізнього вечора волонтери усіма думками на передовій, там, де хлопцям найтяжче. Шукають для них бронежилети, шоломи, амуніцію, теплий одяг… То потрібно було шукати форму малих розмірів, тепер навпаки – просять привезти одяг і взуття богатирських розмірів. Самих лише берців придбали і передали військовим більше 30 пар. Волонтери знаходять, де можна придбати військове спорядження за волонтерськими цінами, що набагато дешевше роздрібних цін. Так утеплені шкіряні берци виходять удвічі дешевшими – по 300 грн. Придбали два утеплені комбінезони для танкістів, голландського виробництва, по 500 грн. кожен. Подарували один бійцю Руслану Черкашину з Городища, а інший буде доставлено Віктору Арабському з Воронівки. До нас часто звертаються за допомогою, всім намагаємося надати максимальне сприяння, наскільки дозволяють наші можливості.

Волонтери постійно зайняті роботою. Ось лише приклад одного суботнього дня 1 листопада. Вже о шостій ранку відвезли передачі, які відправили маршруткою на Київ для військових БТРО-15. Потім побували у міській ЗОШ № 1. Там завантажили 300 кг квашеної капусти, моркви та столового буряка по-корейськи, які власноруч, разом з працівниками шкільної їдальні, готували школярі, та дитячі листи для захисників. Потім волонтери працювали в офісі. Завітали кілька бійців, яким надали необхідний одяг. Сортували зібрані продукти і речі, формували посилки військовим. Домовлялися про наступні заходи. Додавали сил дзвінки з фронту – бійці сердечно дякували за допомогу.

– В свою чергу волонтери від усієї душі дякують усім, хто допомагає в нашій роботі коштами, речами, продуктами, робочими руками, моральною підтримкою та добрими порадами, – говорить Світлана Воротило. – Багато зроблено, але ще більше треба зробити. Наближається зима. Зрозуміло, що вона буде дуже суворою. І не тільки через морози, а й через вкрай складну ситуацію на Сході. Волонтерів, які побували на передовій, шокує в яких тяжких умовах нашим бійцям доводиться виконувати свій військовий обов’язок. Попри це, вони ні на що не скаржаться і готові й надалі мужньо захищати Батьківщину. Переказують слова щирої подяки усім небайдужим людям, які збирають і передають для них гуманітарну допомогу.

Хочеться відзначити усіх, хто надав посильну допомогу продуктами харчування, теплим одягом, рукавицями, шкарпетками, шапочками, білизною, засобами особистої гігієни, миючими засобами, медикаментами, товарами матеріально-технічного призначення. Жителі с. Журавка зібрали та передали в штаб волонтерського руху продуктів харчування загальною вагою 1320 кг. Фермер з с. Вербівка Андрій Остапенко передав капусту та відра для квашення, яку переробляли діти та працівники ЗОШ №1, №2, №3. Крім капусти школи готували моркву та столовий буряк по-корейськи, а відра для цього безкоштовно надала працівниця оптового ринку з Черкас. За ініціативи волонтера Світлани Пащенко з Чуїхи та за допомогою заступника директора Городищенського державного аграрного коледжу Світлани Андрійченко, студентами та працівниками коледжу було зібрано 26 коробів продуктів харчування й інших товарів, а також кошти. Крім того вони спекли для наших хлопців 5 ящиків пиріжків з капустою і яблуками та виготовили моркву і столовий буряк по-корейськи.

За цей місяць волонтери двічі відправляли свій гуманітарний вантаж на передову безпосередньо зі свого штабу. 1 жовтня Михайло Бруско мікроавтобусом з причіпом доставив вантаж, вагою понад 2 тонни, військовослужбовцям на передову у міста Волноваха та Маріуполь: овочі, овочеві та фруктові консерви, квашені помідори, сало, мед, матраци, теплі ковдри, подушки та інше. 12 жовтня волонтер Віталій Артеменко власним мікроавтобусом, разом з Віталієм Брухтієм та Романом Задорожнім доставили 2,5 тонни вантажу прикордонникам в с. Велика Новосілка, де служить брат Романа – підполковник Олександр Задорожній, та землякам з батальйону «Черкаси» у Волновасі. Військовим доставили овочеву та фруктову консервацію, яблука, смажене насіння надало ТОВ «Анкора», плівку поліетиленову, військовий намет, буржуйку з витяжною трубою, поліпропіленові мішки для укріплення бліндажів, домашні передачі та багато іншого. Приватні підприємці Олександр Герасименко, Валентина Ляшко напекли хліба, пиріжків, пряників, рулетів, а працівниці пекарні Лариси Нечитайло крім пиріжків спекли коровай, який вручили капелану та військовослужбовцям батальйону «Черкаси». У зворотну дорогу волонтери забрали у відпустку шістьох бійців батальйону «Черкаси» із Умані, Сміли, Черкас, Канева та Млієва, яких наші волонтери 14 жовтня урочисто зустрічали на площі перед своїм штабом, де був накритий святковий стіл. Ще декілька разів волонтери довантажували зібраними товарами та передачами попутній транспорт, який доставляв його в зону АТО.

До надання допомоги продуктами харчування, одягом, медикаментами, засобами особистої гігієни, миючими та іншими товарами долучилося багато небайдужих жителів та підприємств і організацій міста і району, а саме: відділ освіти РДА зі структурними підрозділами, Валявська ЗОШ, Мліївська ЗОШ № 1, Воронівський НВК, ДНЗ «Зірочка», «Веселка», «Пролісок» с. Мліїв, соціальна аптека, продавці та підприємці коопунівермагу, приватні підприємці ринку, жителі вулиць Шевченка, Радянська, Коцюбинського, пров. Піонерського, мікрорайону Чубівка та Плотіна, Наталія Тугова, Галина Коваль, Роман Масенко, Людмила та Андрій Марченко, Віктор Колтуцький, Анатолій Багацький, Інна Почтар, Наталія Статник, Валерій Лабунець, Анатолій Багацький, Віталій Артеменко, Катерина Шевченко, Галина Орел, Олена Шлончак, Олена Марченко, Іван Зобенько, Сергій Чабан, Микола Саленко, Володимир Мирошник, Петро Мацько, Ольга Вовк, Надія Тиха, Світлана Пащенко, Віталій Хоменко, Іван Кулик, Петро Ганич, Анатолій Дігтяр, Людмила Оксаніченко, Валентина Дяченко, Валентина Луценко, Ярослав Педченко. Велика подяка усім, хто підтримує наших захисників. І незалежно від розміру внесеної посильної допомоги, зважаючи на невеликі статки, вона дуже часто є більш вагомою ніж вклад тих, хто має сотні тисяч, а то й мільйони.

Варто згадати усіх, хто надавав кошти у період з 25 вересня і до сьогоднішнього дня. Збір коштів з банок – 3855 грн., святкування дня міста – 5122 грн., зібрали школи – 1578 грн., волонтери Черкас – 500 грн., волонтери Сміли – 500 грн., волонтери Корсунь-Шевченківського – 310 грн., волонтери Журавки – 230 грн., жителі вулиць Шевченка – 110 грн., Радянська – 420 грн., провулок Піонерський – 200 грн., сім’я Петра і Лариси Нечитайло – 5250 грн., студенти Городищенского державного аграрного коледжу – 2767 грн., І.М. Швець – 2500 грн., П.Л. Дегтяр – 2000 грн., О.М. Воротило – 1300 грн., В.В. Артеменко – 1230 грн., О.П. Шевченко – 1000 грн., І. Козюра – 1000 грн., С. Петренко – 950 грн., В.В. Брухтій – 550 грн., І.О. Ус – 520 грн., О.М. Краснюк – 500 грн., Б.Б. Жигало – 400 грн., А.О. Марченко – 300 грн., О.В. Трусов – 200 грн., а також: В. Кудрявцев, В.Д. Панюк, В.М. Дяченко, О.І. Скрипник, М.Г. Костенко, О. Клименко, Н. Попова. Усього зібрали 34142 грн. Із вказаної суми 2670 грн., які зібрали волонтери, використали для потреб штабу волонтерів та проведення святкування дня міста.

Витратили для потреб військових: берци – 10100 грн., пальне для доставки допомоги у зону АТО (Маріуполь і Волноваха) – 6100 грн., масло для бронетехніки Житомирської аеромобільної бригади – 1740 грн., закупки для святкування дня міста – 820 грн., одноразовий посуд – 520 грн., розгрузки, рукавиці та інша амуніція – 1250 грн., пальне для звезення продуктів та закупівлі майна для військовослужбовців – 660 грн., закупка інших речей – 4474 грн., закупівля автозапчастин для прикордонників Волновахи – 2300 грн. Всього витратили 27964 грн. Залишок коштів станом на 1 листопада – 6178 грн.

Тільки за один місяць від волонтерів отримали спорядження та інші речі наші земляки, що виконують військовий обов’язок: Сергій Тягло, Валерій Комаха, Володимир Тарасенко, Вадим Черненко, Микола Линник, Олександр Степаненко, Сергій Придаток, Віталій Коваленко, Андрій Володій, Едуард Корнійчук, Руслан Черкашин, Анатолій Милокост, Олександр Задорожній та інші.

– Ще у городищенських волонтерів є мрія – придбати тепловізор, – зізнається Світлана Воротило. – Це для прикордонників м. Волноваха, що перебувають на самісінькій передовій. Щоночі вони затримують по кілька лазутчиків і диверсантів. Але діють практично наосліп. Тепловізор допоможе не тільки виконувати цю роботу більш ефективно, а й дозволить зберегти життя нашим хлопцям. Та коштує тепловізор близько 40 тис грн., прилад нічного бачення – від 10 тис грн. От і уявіть, скільки ще потрібно збирати коштів! В цій добрій справі нам допоможуть більш потужніші волонтерські організації «Народний тил», «Вернись живим». Багато городищан мають бажання допомогти армії, але не знають, як це зробити. Тому варто проявити ініціативу місцевим депутатам і вуличкомам, щоб організовано зібрати на своїх вулицях городину, інші продукти, теплий одяг, посильні фінансові внески. Проведіть свої міні-акції «Зігрій солдата» та «Допоможи фронту». Жити треба за принципом: «Один за всіх, і всі за одного!» Запрошую приєднуватися усіх, хто прагне допомагати ближнім. Будь-яка підтримка актуальна – навіть чергування в штабі волонтерів, пакування передач, розвантаження і завантаження машин. Робота знайдеться для кожного! Війна і холод набагато ближчі, ніж нам здається. Можливо ви маєте спальники, термобілизну, зимові куртки захисного або темного кольору? Можливо маєте лижний костюм, рукавиці, шапки? Може у вас є генератор чи обігрівач, буржуйка? Актуальні на сьогоднішній день – домашня консервація, сокири, кирки. Ми усе завеземо і передамо бійцям.

Волонтерська діяльність ґрунтується на таких головних засадах: добровільність і доброчинність, гуманність і гідність, спільність інтересів і рівність прав її учасників, гласність і відповідальність. Якщо за справу беруться самі громадяни – вона матиме успіх. Завдяки самоорганізації населення вистояв і переміг Майдан, завдяки небайдужості суспільства сьогодні тримається українська армія і добровольчі батальйони. Де задіяні чиновники – усе безнадійно буксує. Наприклад, ще у вересні сесією Черкаської міськради були виділені понад 1,5 млн. грн. для надання допомоги органам, які здійснюють боротьбу з тероризмом на Сході України. Проте через складні тендерні процедури досі не використано жодної копійки. Тим часом волонтери роблять усе можливе і навіть неможливе, щоб на громадських засадах допомогти військовослужбовцям, які захищають кожного з нас, стоять на холодних блокпостах під шквалами «Градів», щоб зупинити ворожу навалу, щоб зберегти мир у наших домівках. Україна – це наша країна і захищати її мусимо ми самі. Донецька і Луганська області досить близько від нас. І війна та холод набагато ближчі, ніж здається.

Діяльність волонтерів Городищини – чесна і прозора, вони діють абсолютно відкрито. Хочете дізнатися, що таке чесність? Візьміть за приклад діяльність волонтерів! Гортаю їхній «Журнал реєстрації актів прийому благодійної допомоги на підтримку сил АТО». Тут зафіксована кожна копійка, складено акт на кожне використання коштів і надану допомогу. Тут совість – найкращий контролер. Кожна сторінка – це документ новітньої епохи, що свідчить про безкорисливу і невтомну працю волонтерів та широту душі городищан. Хто сумнівається куди потрапить зібране волонтерами, може особисто разом із вантажем поїхати на передову – хоч у Маріуполь, хоч у Волноваху.

Часто складається враження, що без волонтерів українська армія не була б армією, а Україна давно могла втратити останні ознаки незалежності. Поки уряд шукає, врізає та перерозподіляє кошти для війська, волонтери невтомно працюють у тилу і забезпечують необхідним передову. Ці скромні, але мужні люди, краще від Міноборони розуміють, що солдат має бути нагодованим, спорядженим, захищеним і озброєним. На війні одного патріотизму замало, хоча і він здатен творити дива. Городищенські волонтери мають прямий контакт з військовими частинами, які перебувають в зоні АТО або проводять армійський вишкіл новобранців. Від них отримують інформацію про потреби бійців, систематизують її, збирають необхідні речі і відправляють адресну допомогу.
Шановні городищани! Волонтери просять, що коли передаєте теплі речі нашим захисникам, не забудьте написати хоч коротенького листа, вкладіть в кишеню, в рукавичку, шкарпетку. Ці звісточки з дому є дуже важливими для бійців. Зазначте номер свого мобільного телефону. Хлопці обов’язково передзвонять і подякують. Це буде найкращий доказ того, що народ і армія єдині. Нещодавно перший заступник начальника комендатури м. Волноваха, підполковник Сергій Задорожній (який свого часу навчався у Мліївській школі) надіслав подяку від прикордонників школярам Городища за участь у волонтерському русі і допомогу армії. Цей лист передадуть школам.

Володимир ЧОСДодати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.