Творче життя Тетяни Чос

Сьогодні могло б виповнитися 40 років від дня народження талановитої поетеси Тетяни Чос з Городища. Таня була прекрасною людиною. Долею їй судилося коротке життя – від 1 лютого 1973 року – до 18 березня 1995 року. Особливо останні роки їй доводилося боротися з тяжкою недугою, яка підступно відбирала сили, але не спустошувала душу – щиру, добру, завжди відкриту для людей, яких вона так любила. Тому, переборюючи біль, вона творила справжню поезію: ліричні вірші і поетичну прозу… Дівчина була мужньою, сильною духом, бо намагалася бути корисною своїй сім'ї, багаточисленним друзям з усіх куточків України. Вона знайшла своє місце на поетичному небосхилі. Із 1992 року почала постійно друкуватися на сторінках районної газети ”Вісник Городищини”. Її поезії – то самобутня творчість, яскраве виявлення поетичної душі. Танина поема ”Зірка на ім'я Тарас” стала у 1994 році однією з кращих на обласному літературному конкурсі ”У вінок Кобзареві”, присвяченому пам'яті Т.Г.Шевченка.

В одній з газетних рецензій зазначено: ”Коли читаєш про юну талановиту поетесу-городищанку Тетяну Чос, схиляєшся перед великою силою духу, що була притаманна цій тендітній дівчині. Вона так і не скорилася лихій долі, ввійшовши у Вічність своїми щирими, серцем написаними віршами, поемою ”Зірка на ім'я Тарас”.

В іншому огляді літературного процесу на Городищині сказано: ”Рано пішла із життя поетеса Таня Чос. Але її лірична поема-роздум ”Зірка на ім'я Тарас” ще довго пломенітиме на літературному полі”.

Її життєва зірка, спалахнувши таким яскравим поетичним сяйвом, погасла у двадцять два роки… Та залишається світла пам'ять, продовжують жити її твори. Ці талановиті поезії друкувалися в альманасі ”Холодний Яр”, збірці місцевих поетів ”Талант дарую людям, краплини чистої душі”, в книзі ”Тут наше коріння”, звучали по обласному телебаченні і радіо. Вірші для дітей друкувалися в газеті для школярів ”Новачок”. На слова вірша ”Рідна мова” створена прекрасна пісня, яку виконує зі сцени музичний гурт ”Чумацький шлях”. А у школах міста і району проводяться тематичні уроки Таниної творчості… Поправді, людина завжди з нами, доки жива пам'ять про неї. Торік вийшла збірка Таніних віршів "Намалюю думки...". Нещодавно учениця ліцею Анастасія Вибрик для Малої академії наук написла наукову роботу про життя і творчість Тетяни Чос.

Доля

Там де верби тихі гнуться над водою
Дівчина стояла з русою косою.
Все вона стояла й тихо розмовляла:
”Якби ж то долю я свою знала…
Пущу у річку зелений віночок –
Зелений віночок з червоних квіточок,
І куди він попливе –
Там коханий мій живе.
Скільки літ і зим його чекала
І в туманних мріях малювала
Біле личко, чорні брови і волосся,
Щоб усе, про що я мріяла, збулося”.
”Не сумуй, дівчино, я твій чорнобровий”, –
Ніби стогін серця стиха хтось промовив.
Знову взяла гору радість над журбою,
Озирнулась – хлопець стоїть під вербою:
”Дівчино, лебідко, зірка в небі ясна.
Ти й сама не знаєш, яка ти прекрасна.
Як давно слова ці сказати бажаю:
Дай своє серденько – я тебе кохаю.
Не соромся, мила, не соромся, люба.
Більше в твоїм серці печалі не буде.
І не будуть плакать твої очі карі,
Бо з'єднає доля нас з тобою в парі”.

Осінні барви

Осінь барви накладає
На мольберти лісу.
Нерішуче напускає
Димкову завісу.
Терпкі присмаки готує
На своїм багатті.
І танцюючи кочує
У циганськім платті.

Портрет на стіні

Портрет на стіні:
Оченята дитячі
Вдивляються пильно
У далеч віків.
Два роки мені –
Я сміюся і плачу
Над спогадом, що
Ніби птах пролетів.

Що хоче сказати
Ця усмішка мила?
І що промовляє
Цікавість в очах?
Так хоче пізнати,
Що в світі є сила,
Й про що розмовляють
Зірки у ночах…

Не знає маля,
Що на світі є грози.
І думає тільки
Про радісний день.
А вийшло…
І капають, капають сльози
Від жалібних снів
І зажурних пісень.

Тетяна Чос.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.