Шевченкініана у власних назвах Городищини

Жителі Черкащини пишаютьсяя тим, що вони земляки великого Кобзаря і завжди намагалися вшанувати пам'ять про нього. Цю пам'ять втілюють пам’ятники, музеї та різноманітні власні назви, що носять ім’я Шевченка чи пов’язані з його творчістю. Є вони і на Городищині.

До бурхливих подій 1917 року царизм заборонив називати будь-що Шевченковим ім’ям. Лише в 20-х – 30-х роках, вже за радянської влади, ім’я поета було присвоєно селам, колгоспам, вулицям тощо.

Розглянемо спочатку Шевченкові топоніми, зокрема, ойконіми – назви населених пунктів. На карті області, в минуломі і нині, можна знайти 8 назв, що походять від імені Тарас. Це села Тарасівка, Тарасівське, Тарасо-Григорівка. П’ять із них походять від імені козаків-першопоселенців і лише три мають стосунок до Шевченка. Подібна назва є і на Городищині.

Так, назву Тарасівка має куток в Городищі. Його назва походить від погруддя Тараса Шевченка, яке тут встановили у 1925 році. Тут була хата-читальня і школа, яку теж називали Тарасівською. Після війни у цьому приміщенні знаходилася дитяча лікарня, нині – цех з виготовлення залізобетонних конструкцій. У 2001 році пам’ятник перенесли на інший край міста – до центральної районної лікарні. Але назва кутка закріпилася серед городищан.

Чимало у нашому краї і Шевченкових годонімів – назв вулиць. Вони є майже в усіх районних центрах і багатьох селах області. На Городищині у 15 населених пунктах вулиці носять ім’я Т. Шевченка, а в селищі Вільшана, селах Мліїв та Петропавлівка ім’ям поета названі ще й провулки.

Тепер розглянемо Шевченкові ергоніми – назви підприємств, установ, навчальних закладів, товариств тощо. Так, з 1921 року почала діяти сільгоспартіль ім. Т.Г. Шевченка в Городищі. З кінця 20-х років таких назв стає більше. У 1932 році ім’я Шевченка отримала артіль (колгосп) у Вільшані.

Під час Другої світової війнт, з початком визволення правобережної Черкащини з’являються десятки нових Шевченкових господарств. Це був сплеск народної Шевченкініани. Відразу ж після звільнення, не чекаючи на погодження згори, а за власною ініціативою, селяни давали ім’я Шевченка колгоспам, що відроджувалися. На Городищині до згадуваних уже господарств в Городищі та Вільшані додаються колгоспи ім. Шевченка в Хлистунівці (1944-1950) та Буді-Орловецькій (1944-1958). Проте на кінець 50-х років вони були змінені на більш ідеологічно вивірені. Єдиним господарством в районі, яке не змінило свою назву аж до початку 90-х років, був колгосп ім. Шевченка в м. Городище.

В роки незалежності на Черкащині з’явилося ряд громадських організацій та культурних установ, що носять Шевченкове ім’я.

З 1989 року на території Мліївської сад-станції, поблизу музею родини Симиренків, діє «Шевченкова світлиця». Розташована вона у будинку, в якому зупинявся Т.Г. Шевченко під час відвідин Млієва у 1859 році. Поруч на подвір’ї є його погруддя.

З 1 вересня 2001 року в м. Городище діє районна, а з 10 грудня 2001 року – обласна молодіжні громадські організації «Батьківщина Тараса Шевченка». Метою організацій є утвердження в суспільстві духовних заповідей Т.Г. Шевченка та його видатних земляків. Головою обох організацій є журналіст Олег Покась.

На фото:
1. Молодь колгоспу ім. Шевченка с. Хлистунівка. Фото кінця 1940-х років.
2. Павільйон Городищенського колгоспу ім. Шевченка на виставці досягнень народного господарства, 1952 рік.
3. Учасники екологічної експедиції річкою Вільшанка, здійсненою за ініціативи молодіжної оганізації «Батьківщина Тараса Шевченка». Фото 2009 р.
4. «Шевченкова світлиця» на території Мліївського інституту садівництва ім. Л. Симиренка. Фото автора. 2012 р.

Микола Щербина
2013-05-11Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.