Святитель Лука Кримський

11 червня православна церква відзначає день пам’яті святителя Луки – Архієпископа Сімферопольського. В миру його звали Валентин Феліксович Войно-Ясенецький. Народився він 27 квітня 1877 року в місті Керчі у дворянській сім'ї польського походження. З дитинства захоплювався живописом, навіть мріяв вступити до академії мистецтв. Однак в душі юнака пересилило бажання служити людям, тому у 1898 році майбутній святитель вступив на медичний факультет Київського університету. Він блискуче закінчив навчання і збирався стати дільничним земським лікарем, щоб допомагати бідним людям. Але саме в той час Російська імперія вступила у війну з Японією, і в 1904 році Войно-Ясенецький відправляється на Далекий Схід працювати хірургом у військовому госпіталі. Там зустрів сестру милосердя Ганну Василівну Ланську – свою майбутню дружину, у них народилося четверо дітей. Згодом працював у провінційних лікарнях. Він сміливо застосовував місцевий наркоз, що дозволило успішно провести велику кількість хірургічних операцій. Написав дисертацію, яка була відзначена премією Варшавського університету.

Дружина захворіла на туберкульоз легень, тому у пошуках більш сприятливого клімату 1917 року родина переїздить до Ташкенту. Смерть дружини стала сильним ударом для майбутнього Святителя. Він повністю поринув у роботу, але при цьому постійно відвідував церкву. Заспокоєння для своєї душі знайшов у вірі та служінні ближнім. Він часто брав участь в дискусіях на духовні теми, де виступав зі спростуванням тез так званого наукового атеїзму.

Одного разу Єпископ Ташкентський і Туркестанський Інокентій (Пустинський) сказав: «Лікарю, вам потрібно стати священиком!» І Валентин Феліксович, не вагаючись, відповів: «Добре, Владико! Буду священиком, якщо це угодно Богу!» У той смутний час, коли інші священики зрікалися священства, він не побоявся прийняти священичий сан і служити Богові. Отець Валентин поєднував священство з діяльністю вченого та хірурга. Він одночасно працював як лікар, як професор і як священик. Згодом був пострижений у ченці під ім'ям апостола, євангеліста, лікаря і художника Луки. А у 1923 році він приймає архієреєйський сан.

За свою віру Святитель тричі заарештовувався і відбував заслання. Проте і в неволі не переставав лікувати хворих. В жахливих умовах святий лікар провів не одну хірургічну операцію, рятуючи від смерті стражденних. Мав звичай благословляти хворих і молитися перед операцією. Під час третього арешту в роки Другої світової війни, Єпископ Лука на прохання влади став головним хірургом Красноярського евакуаційного госпіталю, а також відповідальним за всі військові госпіталі краю.

За вірне служіння церкві у 1942 році Єпископ Лука був возведений в сан Архієпископа, обраний постійним членом Синоду. А по завершені війни архієпископ Тамбовський і Мічурінський Лука став лауреатом найвищої державної премії, того часу, за наукову розробку нових хірургічних методів лікування гнійних захворювань і поранень.

На Кримську землю Архієпископ прибув у 1946 році. Там його зустріли різні проблеми: післявоєнна розруха, закриті храми, відсутність священиків. Багато сил доклав Владика, щоб навести лад в єпархії: перешкоджав закриттю старих храмів, відкривав нові, від священиків вимагав суворого дотримання церковних правил. При цьому Cвятитель не залишав медичної практики, консультуючи та оперуючи в Сімферопольському військовому госпіталі. Владика володів безцінним даром: з вражаючою точністю ставив діагнози, а також міг передбачати майбутнє. Авторитет Владики був такий високий, що хворі під час богослужіння намагалися доторкнутися до його облачення, вірячи, що це допоможе їм подолати недугу.

Земне життя Архієпископа Луки закінчилося 11 червня 1961, в День Всіх Святих. Він був похований у Сімферополі на цвинтарі біля храму Всіх Святих. Але і після смерті Святий Лука продовжує допомагати хворим: молитва біля його могили, земля і вода, взяті з неї, приносять зцілення.

22 листопада 1995 року причислений до лику святих, а вже 20 березня 1996 мощі Святителя були урочисто перенесені до кафедрального Свято-Троїцького Собору в Сімферополі, де вони спочивають і до сьогодні. Святитель Лука зарахований до сонму новомучеників і сповідників Православної Церкви.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.