Свята мучениця Параскева-П'ятниця

10 листопада християни східного обряду молитовно вшановують пам’ять святої великомучениці Параскеви-П’ятниці. Вона жила у III столітті в Іконії, що на півдні Туреччини, у багатій і благочестивій сім'ї. Батьки особливо шанували день страждань Господніх – п'ятницю, тому і назвали доньку, яка народилася цього дня, Параскевою, що у перекладі з грецької і означає – П'ятниця. Всім серцем полюбила діва Параскева чистоту і високу моральність непорочного життя і дала обітницю безшлюбності. Рано осиротівши, юна християнка роздала своє майно убогим й почала опікуватися наверненням до християнської віри язичників в Іконії. Частина містян, слухаючи Параскеву, увірувала в Христа, проте багато хто з обуренням озброївся проти неї. Така ревна проповідь християнства не сподобалася і тодішньому правителю Лікаонської області, тому святу діву кинули до в`язниці, а потім піддали тортурам. На цьому праведному шляху визначено було Параскеві, яка носила в імені своєму пам'ять про день великих Страстей Ісусових, прилучитися і в житті до Страстей Христових через тілесні муки. Але Бог не залишив святу діву і чудесно зцілив її тіло.

Нове чудо сталося, коли ввели святу в ідольське капище – усі ідоли в капищі попадали і розсипалися на порох. За це Параскеву почали обпалювати свічками, але полум`я повернулось до її мучителів і обпалило багатьох з них. Частина людей, які спостерігали за цими подіями, злякалися і кинулися тікати. Але багато хто з тих, хто бачив чудеса Параскеви, увірували в Христа. Та кати, не врозумившись цим Божественним знаменням, продовжували мучити Параскеву. Насамкінець розлючений правитель наказав відтяти їй голову. Мучениця прославила Бога і радісно приклонила голову під меч. Християни з благоговінням поховали тіло святої мучениці в храмі родинного будинку. Так завершилося багатостраждальне життя славної Параскеви.

Свята Параскева П’ятниця завжди мала особливу любов і шанування у православного народу. В Україні святу великомученицю Параскеву-П’ятницю шанують з часів Київської Русі. Немає такого куточка нашої країни, де не було б присвяченого їй храму. Храми на честь святої Параскеви здавна називають П'ятницькими. Ікони святої Параскеви особливо шанувалися і прикрашалися нашими предками. Іконописці зазвичай зображали мученицю суворою подвижницею. Люди молили святу мученицю про охорону сімейного благополуччя і щастя. За церковними віруваннями, свята Параскева – покровителька полів і худоби. Крім того, до святої Параскеви моляться про зцілення від найважчих душевних і тілесних хвороб.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.