Святе Богоявлення

Хрещення Господнє – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. Це свято ще називають Богоявленням і воно відзначається 19 січня. Цей святковий день наповнений особливим теплом і світлом, адже святкується подія, коли Ісус Христос прийняв Хрещення в швидких водах Йордану. З церковної історії ми знаємо, що у 30-річному віці Спаситель перед початком Своєї проповіді прийшов на річку Йордан, щоб прийняти Хрещення від пророка й Предтечі Іоанна Хрестителя.

Предтеча хрестив людей водою в покаяння, передрікаючи, що невдовзі прийде Той, Хто хреститиме Духом Святим. Побачивши Христа, Іоанн стримував Його, промовляючи: «Це мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі приходити до мене?» На що Господь відповів: «Облиш нині, бо так належить нам виконати всяку правду». Охрестившись, Ісус зразу ж вийшов із води. І ось небо розкрилось, і побачив Іоанн Духа Божого, що спускався, як голуб, і сходив на Нього. І голос почувся з неба: «Це Син Мій Улюблений, у Якому Моє благовоління!» (Мф. III, 16-17). Таким чином, на Йордані була явлена Свята Трійця – Єдиний Бог у трьох Особах: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Тому і має цей день назву Богоявлення.

Починаючи від Іоанна Предтечі хрещення остаточно пов’язується з покаянням, тобто зі свідомим наміром змінити себе, очистившись від гріха. Христос, прийшовши на Йордан, благословляє цю духовну практику, наголошуючи в подальшій проповіді, що хрещення є необхідною складовою спасіння у Вічності.

Також цей день знаменував явлення Христа народу і початок Його суспільного служіння та відкритої проповіді Євангелія. Це священне дійство неймовірним чином подіяло на все людство. Християнство поширювалося по всій землі з неймовірними темпами і до цих пір вважається найчистішою і величною релігією.

У день Богоявлення, після Літургії, в пам’ять про хрещення Ісуса Христа у Йордані Церква проводить Велике освячення води на річках, озерах, джерелах та колодязях. А саме місце, куди йдуть віруючі від церкви на освячення води, називають Йорданом. Чин цей звершується двічі – у Надвечір’я Богоявлення (18 січня) й у самий день Хрещення Господнього.

Хрещенська вода називається «агіасмою», що у перекладі з грецької означає «святиня». Віруючі люди ставляться до неї з особливим трепетом і зберігають її упродовж року. Дари святої води перелічуються у молитві на освячення води: прощення гріхів, зцілення від недугів, знищення демонів, просвітлення розуму.

Безпосередньо після хресної ходи та молебню, проходить освячення води. В попередньо підготовлену ополонку у вигляді хреста, священик повинен занурити хрест, тим самим даючи зрозуміти, що це місце освятилося.

Ще в давньослов'янські часи зародилася така традиція, як купання в ополонці. Наші пращури називали цей обряд Водохрещі, адже він якимось чином наслідує Хрещення Спасителя в річці Йордан. Християни вірили, що вода в річках і ставках стає цілющою, тому саме в цей день прийнято занурюватися з головою в ополонку, змиваючи з себе всі гріхи, погані помисли і збагачуючи організм здоров'ям. У наші дні традиція купатися в ополонці не зникла, а навпаки, її виконують все більше і більше людей.

Збираючись за Святою водою на Водохреща, потурбуймося спочатку про те, щоб освятити не лише кілька літрів води, а насамперед усе наше єство. Освятити молитвою, примиренням, відповідними добрими справами.

Пам’ятаймо – Господь, встановивши Хрещення, наголошує на тому, що кожен із нас мусить народитися не лише фізично, а й духовно, очистивши водою й Духом свою внутрішню сутність від будь-якого зла. Тож упродовж життя постійно омиваймося каяттям, не залишаючи гріхові в наших душах жодного шансу. Саме тоді ми зможемо стати спадкоємцями Його обітниці і успадкувати Царство Небесне, в чому, зрештою, і полягає вищий сенс усіх наших земних звершень.

Христос Хрещається! На річці Йордані!

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.