Таїнство Соборування

Таїнство Соборування або Єлеосвячення, як воно називається в богослужбових книгах, є одним із семи найголовніших Таїнств, в якому при помазуванні тіла єлеєм призивається на людину благодать Божа для зцілення її від тілесних та душевних хвороб.

Соборування – це священнодійство, подароване Богом для полегшення страждань важкохворих людей. Однак, практика нашої Церкви допускає до участі один раз на рік й людей без явних фізичних проблем, при цьому маючи на увазі їх потребу в оздоровленні не тільки тіла, але й душі. Зазвичай, такий чин відправляється для великої кількості людей в період Великого посту.

Під час звершення Таїнства священики молитвою освячують єлей, читають особливий канон, а потім під час богослужіння, яке складається з семиразового читання Апостола та Євангелії, помазують чоло, щоки, вуста, вуха, ніздрі та руки хворого. По закінченні прочитання останнього Євангелія, священик покладає саму книгу на голову хворих і молиться про прощення та відпущення всіх гріхів.

За своїм богословським змістом таїнство Соборування схоже на таїнство Покаяння (Сповіді). Саме тому, вони повинні супроводжувати одне одного. Але якщо в Сповіді віруючий має можливість покаятися, висловити жаль та проговорити вголос про свої гріхи, то під час Маслосвяття людину торкається благодать Божа зцілюючи всі гріхи – в тому числі і неусвідомлені чи забуті. Безумовно, це не стосується тих гріхів, які людина свідомо приховала в розмові зі священиком, мала можливість сказати, але не сказала.

Підготовкою до таїнства повинна бути Сповідь і Причастя напередодні. Традиція приймати Соборування винятково натщесерце безпідставна, оскільки Церковний Устав не має чітко встановленого часу його звершення. Дуже часто Таїнство звершується в другий половині дня, а хворий фізично не зможе чекати стільки часу. За вченням Церкви Єлеосвячення звершується над православним християнином старшим семи років, що страждає тілесними і душевними недугами.

Єлеопомазування часто плутають із Миропомазуванням, а це зовсім різні Таїнства. Миропомазування звершується відразу після Хрещення і в ньому подаються Дари Святого Духа, які допомагають нам зростати і набиратися нових сил. В Таїнстві Соборування людині подається два Божественні дари.

Перший такий дар – це зцілення тілесне, тому що з хворою людиною моляться й інші, а Господь Сам обіцяв: «Істино також кажу Вам: якщо двоє з вас дійдуть згоди на землі просити про всяку річ, то, чого б вони попросили, буде їм від Отця Мого Небесного; бо, де двоє чи троє зібрані в ім'я Моє, там і Я серед них» (Мф. 8:19-20).

Другий такий дар, що посилається людині у цьому таїнстві – це відпущення гріхів. Але людина сама повинна прагнути позбутися цього гріховного ярма, і перша зробити крок на зустріч Богові.

Благодатну дію Таїнства Єлеовячення на душу і тіло може відчути на собі кожен, тому не варто відмовляти собі в отриманні цього дару Божого.

Тож у дні Великого Посту маємо можливість приступити до цього Таїнства, яке буде здійснюватися у храмі Спаса-Преображення м. Городище 30 березня о 9.00 год.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.