Велика і Свята П’ятниця

Метою богослужінь, в яких ми беремо участь цими днями, є переживання єдності зі Спасителем. Отримуючи свідчення Його безумовної любові, ми усвідомлюємо нашу гріховність та маємо особливий час для роздумів над власним життям. Події Страсного тижня допомагають нам у цьому.

У Страсний тиждень згадуємо Таємну Вечерю, страждання, розп'яття і поховання Ісуса Христа. Усі дні Страсного тижня звуться «Великими». Особливо важливими вважаються останні три дні перед Великоднем – Великі Четвер, П'ятниця та Субота. Під час кожного з них на службах читаються уривки з Євангелія, що розповідають про страждання Христа.

Велика П'ятниця – найскорботніший день, адже саме в п'ятницю Ісус був розіп’ятий і помер на Хресті, викупивши людські гріхи від смерті. У суботу тіло Христа перебувало у гробі, але душею Спаситель зійшов в пекло і вивів з нього душі праведників.

День Великої П’ятниці присвячений спогаду засудження на смерть, хресних страждань і смерті Спасителя, тому в цей день не буває літургії, але служаться Царські Часи. Особливість їх полягає в тому, що читаються спеціально підібрані до теми Страстей псалми, а також інші частини із Старого і Нового Завітів. Поряд із загальною темою Страстей Христових в кожному з чотирьох Часів згадується один із етапів Христових Страждань, історично пов’язаних з умовним часом пори дня: Перший Час (світанок) – суд над Спасителем, Третій Час (ранок) – засудження Христа на смерть, побиття і пониження, Шостий Час (опівдні) – розп’яття Господа Ісуса Христа, Дев’ятий Час (вечір) – смерть Господня. Ці спомини відображені в тропарях і стихирах кожного Часу та в Євангельських читаннях.

У Велику П’ятницю звершується також Вечірня, під час якої відбувається виніс плащаниці (тобто зображення Христа, що лежить у гробі) на спогад зняття з Хреста тіла Господнього і його погребіння. Беручи плащаницю з престолу, як би з Голгофи, священнослужителі виносять її на середину храму. Плащаниця покладається на особливо приготовленому столі (гробниці). При співі тропаря «Благообразний Йосиф, знявши з Хреста пречисте тіло Твоє, плащаницею чистою обвив і, пахощами покривши, у гріб новий положив», всі поклоняються перед плащаницею та цілують рани зображеного на ній Господа. Віруючі люди до вечірньої Служби намагаються нічого не їсти і дотримуватися строгого посту.

Плащаниця знаходиться на середині храму до початку пасхального богослужіння, нагадуючи цим триденне перебування Ісуса Христа в гробі.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.