Ікона Божої Матері Невипивана Чаша

Ікона Божої Матері «Невипивана Чаша» відноситься до типу «Оранта» – Богоматір зображена з піднятими угору руками, перед Нею – Богомладенець, що стоїть в чаші. Це Чаша Причастя – невичерпне джерело духовної радості і втіхи. Пресвята Богородиця молиться за всіх грішних і сповіщає, що кожному стражденному приготовлена Невипивана Чаша Небесної допомоги та милосердя.

Явлення ікони сталося в 1878 році, а самій цій події передувала незвичайна пригода, що сталася в Тульській губернії. Один відставний солдат був одержимий пристрастю до пиятики. Він пропивав усе, що знаходив у своєму домі, і практично дійшов до жебрацького стану. Від непомірного пияцтва у нього віднялися ноги, але пити він не переставав. І ось, цьому зовсім вже занепавшому чоловікові одного разу уві сні з'явився старець, який звелів йти в монастир міста Серпухова і відслужити перед іконою Божої Матері «Невипивана Чаша» молебень, після чого буде зцілений від згубної недуги. Без копійчини в кишені і не володіючи ногами, він не ризикнув вирушити в подорож. Але святий старець з'явився йому вдруге і втретє, та вже настільки грізно наказав виконати повеління, що нещасний п'яниця негайно вирушив в дорогу, долати яку йому довелося навкарачки. В одному з селищ, які лежали на шляху, він зупинився для відпочинку. Щоб полегшити біль і страждання під час подорожі, старенька господиня розтерла йому ноги і прихистила на піч. Наступного дня солдату полегшало, але господиня залишила його ще на одну ніч, знову розтерши йому хворі ноги. Спираючись на дві, а потім і на одну палицю, солдат потихеньку дійшов до Серпухова. У монастирі він розповів про свої дивовижні сновидіння і попросив відслужити молебень перед іконою Божої Матері «Невипивана Чаша». Але ніхто в монастирі не знав ікони з такою назвою. Тоді комусь прийшла думка: а чи не та це ікона Богородиці, яка висить в проході з храму в ризницю з зображенням чаші? І яке ж було здивування усіх, коли на зворотному боці ікони дійсно побачили напис: «Невипивана Чаша». Знаменним було і те, що, поглянувши на ікону преподобного Варлаама, яка висіла поряд з іконою Богородиці, чоловік відразу ж впізнав того старця, який з’являвся йому у сні.

Додому з Серпухова солдат повернувся цілком здоровим і вільним від своєї згубної пристрасті, а звістка про чудотворну ікону швидко поширилася по всьому краю. Люди, що страждали від пияцтва, їх рідні та близькі поспішали піднести молитви до Пресвятої Богородиці про зцілення від недуги. Багато приходили вже після свого одужання, щоб подякувати Владичиці за Її велику милість.

Поклонитися іконі Божої Матері «Невипивана Чаша» їдуть з усіх усюд. Славиться чудотворна ікона швидким зціленням стражденних від недуг наркоманії, алкоголізму та тютюнопаління. Помічено, що ікона не тільки зцілює, а й допомагає змінити спосіб життя людини, приводить до усвідомлення своїх гріхів, покаяння, повертає до благочестивого життя.

На жаль, точно не відомий той день, в який ікона була явлена. У XIX столітті святкування на честь ікони «Невипивана Чаша» відбувалося 10 грудня – в один день з іконою Божої Матері «Знамення», оскільки обидві схожі за іконографією.

Наприкінці XX століття, після відновлення шанування ікони «Невипивана Чаша», її святкування було приурочено до дня кончини преподобного Варлаама Серпухівського – 18 травня, оскільки явлення чудотворної ікони сталося через заступництво цього святого.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Спасо-Преображенського храму м. Городище УПЦ Київського Патріархату.Додати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.