Свято Преображення Господнього

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Слава Ісусу Христу!

Дорогі браття і сестри, 19 серпня свята Православна Церква урочисто святкує літургійний спомин Преображення Господнього – реальної події з життя Господа нашого Ісуса Христа. Земне життя нашого Спасителя добігало до кінця. Наближався час Його страстей і голгофської смерті, а разом з тим і час випробовування віри Його учнів. І щоб укріпити їх у вірі Ісус Христос показав їм Свою Божественну славу.

Як оповідає нам святе Євангеліє, незадовго до Свого розп’яття Ісус Христос, взяв з Собою трьох учнів – Петра, Якова та Івана – і піднявся на гору Фавор, що возноситься над пагорбами Галилеї. Поки Спаситель молився, учні від утоми заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Ісус Христос преобразився: лице Його засяяло, ніби сонце, а одяг Його став білим, як світло. Він стояв, оточений величним сяйвом. В цей час Спасителю явилися пророки Мойсей та Ілля і розмовляли з Ним. Незвичайна радість наповнила тоді серця апостолів. Коли ж вони побачили, що Мойсей та Ілля відходять від Ісуса Христа, Петро, не знаючи, що сказати, вигукнув: «Господи! Добре нам тут бути; коли хочеш, зробимо тут три намети: Тобі один, Мойсеєві один і один Іллі». Раптом світла хмара осінила їх, і вони почули із хмари голос Бога Отця: «Цей є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління; Його слухайте!» І почувши, учні упали на землю і дуже полякалися. Але Ісус наблизився, торкнувся до них і сказав: встаньте і не бійтеся. Коли вони звели очі свої, то нікого не побачили, окрім Ісуса (Мф.17,1-8).

Святі отці пояснюючи цю подію кажуть, що це була бесіда про Голгофську жертву, про прийдешні страждання Христа, про те, що гріхи людські будуть омиті кров’ю Сина Божого. Три апостоли пережили появу Божественного Світла, як ні з чим незрівнянну велику радість. Здавалося, сам час зупинився у спогляданні, Господь поступово відкривався учням, як Спаситель всього людства, як Цар вічного духовного царства.

Свято Преображення нагадує людям про необхідність духовного вдосконалення. Церква вчить, що Своїм Преображенням Спаситель дозволив людям на власні очі побачити Преображення, яке очікує людину в Царстві Божому. Христос готував учнів до Своєї смерті, вони повинні побачити Його у славі, щоб не похитнутися у вірі в годину випробувань. Учні Христові отримали з самого неба підтвердження істинності Божественної слави Христової – Сам Бог Отець свідчив про Христа як про Свого Сина, закликаючи всіх слухати Його.

В народі це свято називають Яблуневий, або Медовий спас. Цю назву свято Преображення отримало від того, до церкви приносять плоди нового врожаю: мед, яблука, виноград та інше. Освячення у цей день символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя.

Вітаю вас, дорогі брати і сестри, із великим і радісним святом Преображення Господнього! Відзначаючи це свято, кожен із нас переживає ту трепетну радість, яка дається нам у ті благодатні хвилини нашого перебування в храмі Божому, де звершуються тайни нашого спасіння і Господь з’єднує нас із Ним навіки. Свято Преображення Господнього вчить нас, як ми повинні преображати свої душі під час земного життя, щоб увійти в ту славу, котру Господь, колись показав на горі Фавор. Гора духовного преображення кличе до себе кожного з нас. Я бажаю всім справжнього преображення, не на словах, не на бажаннях, а в доброму і благочестивому християнському житті. Нехай же Господь, Котрий зволив преобразитися перед святими Своїми учнями, дарує і нам міць віри, надії, а найголовніше любові – любові до Бога і людей. Нехай ці три чесноти будуть для нас дороговказом у нашому житті. Амінь!

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Городищенського храму Спаса-Преображення Православної Церкви УкраїниДодати новий коментар

Залишаючи коментар, будь-ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цього матеріалу. Виявляйте також повагу та толерантність до своїх співрозмовників навіть у тому випадку, якщо Ви не поділяєте їхню думку. Усі коментарі, що мають нецензурні слова, ворожі, шовіністські або расистські висловлювання, образи будуть видалені. У коментарі заборонено додавати рекламні повідомлення.

You must have JavaScript enabled to use this form.