Введення в храм Пресвятої Богородиці

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа! Сьогодні 4 грудня Православна Церква відзначає одне з величних двонадесятих свят – Введення у храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Про подію цього свята не написано у Євангелії, але ми дізнаємось про неї зі Священного Передання. Благочестиві батьки Пречистої Діви Марії святі і праведні Іоаким та Анна дожили до глибокої старості і, будучи бездітними, дали обіцянку, що якщо в них народиться дитина, то вони віддадуть Її на службу Богу в Єрусалимський храм. За велике терпіння, непохитну віру і любов до Бога й один до одного, Господь виконав їхнє прохання. У святих Іоакима і Анни народилась донька. За вказівкою ангела Божого їй дали ім’я Марія, що в перекладі з єврейської мови означає Надія.

Коли Діві Марії виповнилось три роки, батьки вирішили виконати свою обітницю. Маленька Марія не тільки не злякалася розлуки з батьками, а навіть з радістю підкорилась їхній волі. У супроводі батьків, родичів і багатьох дітей із Назарету, з запаленими свічками в руках і співаючи псалми, Богоотроковицю Марію повели в храм Господній. Праведні Іоаким і Анна духовно раділи, що удостоїлися присвятити Богу найдорогоцінніший дар – свою єдину Дитину.
Церковний письменник блаженний Ієронім описує, що в Єрусалимський храм вели 15 високих, масивних сходинок, за числом спеціальних урочистих псалмів. Ці псалми священики співали, входячи в храм для служіння, на кожній сходинці по одному. І ось трирічна Марія, побачивши храм Господній і служителів Його, укріплена Духом Святим, – одна, ніким не підтримувана, швидко і бадьоро зійшла всіма сходинками на самий верх храмового помосту.

Ангели Божі невидимо оточили Її і служили їй за повелінням Бога. Її зустрів і благословив первосвященик Захарія, батько святого Іоанна Предтечі. А потім служитель храму не зупинився там, де зазвичай моляться люди, а за наказом Божим, повів Пречисту Марію далі. Він ввів Її за першу і другу завісу, в глибину внутрішнього святилища, у Святая Святих, туди, куди не дозволялося входити не тільки нікому з жіночої статі, а й самим священикам.

Сьогоднішнє свято символічно можна назвати дитячим святом. Адже ми, православні християни, з раннього дитинства повинні приводити у храм своїх діток, навчати їх і посвячувати Богу, подібно як святі і праведні богоотці Іоаким і Анна. Посвячувати – означає вручати волі Божій, опіці Божій, щоб наші діти росли під благодаттю Божою та покровом Пречистої Богородиці. А для цього і нам самим необхідно духовно виростати, піднімаючись сходинками життя до Господа. День за днем наближатися до зустрічі з Ним, де зверху сходинок нас чекає Великий Первосвященик – Сам Христос Цар Небесний, Який візьме нас за руку і введе у Свої обителі. А в цьому духовному підніманні сходинками життя нехай буде для нас найбільшою помічницею, наставницею і покровителькою Сама Пречиста Діва Марія. Амінь.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Городищенського храму Спаса-Преображення Православної Церкви України