Духовність

ЗображенняПротоієрей Миколай Мохнацький, народився 31 серпня 1977 року в с. Саджівка Гусятинського району Тернопільської області. Закінчив Волинську духовну семінарію у Луцьку. Від 4 квітня 2000 року є священиком Городищенського храму Спаса-Преображення Української Православної Церкви Київського Патріархату, він благочинний Городищенського району. Знає долі своїх прихожан, підтримує їх у горі та радості. Будівництвом нового храму, своєю наполегливою працею, вірним служінням Богові і людям священик заслужив повагу і довіру городищан.

Свята великомучениця Катерина

Грудень по особливому багатий на вшанування багатьох відомих святих Православної Церкви. Цього місяця вшановується пам’ять таких подвижників: апостола Андрія Первозванного, Філарета Милостивого, святої великомучениці Варвари, пеподобного Сави Освяченого, святителів і чудотворців Миколая Мирлекійського і Спиридона Тримифунтського та багатьох інших. Серед сонму цих святих ми вшановуємо і святу великомученицю Катерину, день пам’яті якої 7 грудня.

Данило Туптало

Димитрій Ростовський (в миру Данило Туптало) народився у грудні 1651 року в селі Макарів, у родині сотника Київського полку Сави Туптала. Навчався у Києво-Могилянській академії. У 17-річному віці постригся у ченці, жив у Київському Кирилівському монастирі. Потім був ігуменом і проповідником у різних українських монастирях. Яскраво проявив талант письменника-богослова. У 1677 році написав «Руно орошенне» – першу свою книгу, що дійшла до нас. Був придворним проповідником у гетьмана Івана Самойловича.

Проповідь в день шанування пам’яті Преподобного Іова Почаївського

Дорогі брати і сестри! Сьогодні наша Свята Українська Православна Церква прославляє великого Божого подвижника преподобного Іова Почаївського. Ми – православні християни – глибоко шануємо угодників Божих. У кожній нашій хаті поруч з іконами Христа Спасителя та Богородиці, ми маємо ще ікони святих, яких глибоко шануємо і перед якими приносимо свої молитви Господу Богу. В наших храмах на стінах та іконостасі є зображення святих, з якими ми своїми духовними очима зустрічаємося у молитві і їх заступництвом наближаємося до престолу Бога Вседержителя.

Свята мучениця Параскева-П'ятниця

10 листопада християни східного обряду молитовно вшановують пам’ять святої великомучениці Параскеви-П’ятниці. Вона жила у III столітті в Іконії, що на півдні Туреччини, у багатій і благочестивій сім'ї. Батьки особливо шанували день страждань Господніх – п'ятницю, тому і назвали доньку, яка народилася цього дня, Параскевою, що у перекладі з грецької і означає – П'ятниця. Всім серцем полюбила діва Параскева чистоту і високу моральність непорочного життя і дала обітницю безшлюбності.

Димитрій Солунський

8 листопада Свята Православна Церква відзначає пам'ять славного угодника Божого великомученика Димитрія Солунського. Він народився у місті Солуні в Греції. Батьки (таємні християни) хрестили його і настановили у вірі. Батько його, римський проконсул, помер, коли Димитрій досяг повноліття. Імператор Максиміан Галерій, який вступив на престол у 305 році, призначив Димитрія на місце батька володарем і воєводою Фесалонійської області. Головним обов'язком Димитрія було захищати край від зовнішніх ворогів. Але імператор зажадав від нього, щоб він також винищував християн.

Єрусалимська ікона Божої Матері

Різноманітність ікон Богородиці вражає уяву. За підрахунками фахівців, число вшанованих ікон Божої Матері, досягає близько семисот! В історії християнства є країни і народи, які відчували свій тісний зв’язок з Богородицею. Особливо шанованим образ Богородиці є серед українського народу.

Покрова Божої Матері

Дорогі брати і сестри! 14 жовтня Православна Церква відзначає свято Покрови Пресвятої Богородиці. Поміж Богородичними святами нашого церковного року, це свято заслуговує на особливу увагу. Свято встановлене на честь явлення Божої Матері в Константинопольському храмі.

Іван Богослов – улюблений учень Ісуса Христа

Основа християнської віри засвідчена у Святому Євангелії – чотирьох книгах Біблії, написаних святими апостолами: Матвієм, Марком, Лукою та Іваном. Вони були учнями Ісуса Христа, на власні очі бачили чудеса, які Він творив, стали свідками Його страждань на хресті, а потім величного Воскресіння та Вознесіння на Небо. Апостоли поширили цю Благу Звістку по всьому світу, на всіх мовах світу.

22 вересня – Знайдення i перенесення мощей святителя Феодосiя, архиєпископа Чернiгiвського

До нашого часу дійшло досить мало відомостей про життя і діяльність святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського і Новгород-Сіверського. Причиною цього могла бути його незвичайна скромність та християнське смирення. Рік його народження вірогідно початок 1630-х років. Святитель Феодосій належав до дворянського роду, його батько був священиком. В їхнім роду було багато священнослужителів та навіть ченців. Батьки виховали сина у страху Божому та християнському благочесті.

Холмська чудотворна ікона Божої Матері

Однією з найбільших святинь українського православ’я є Холмська ікона Божої Матері, пам’ять якої вшановується 21 вересня, в день Різдва Пресвятої Богородиці. Походження цієї ікони дуже давнє. Згідно з переказом, написана вона святим апостолом і євангелістом Лукою і була привезена на землі Київської держави ще за часів князя Володимира. Перша письмова згадка про неї знаходяться в Галицько-Волинському літописі при описі подій 1259 року. Ікону Божої Матері, яку пізніше назвуть Холмською, князь Данило Галицький привіз орієнтовно у 1223-1237 роках з Києва в засноване ним місто Холм.