Духовність

ЗображенняПротоієрей Миколай Мохнацький, народився 31 серпня 1977 року в с. Саджівка Гусятинського району Тернопільської області. Закінчив Волинську духовну семінарію у Луцьку. Від 4 квітня 2000 року є священиком Городищенського храму Спаса-Преображення Української Православної Церкви Київського Патріархату, він благочинний Городищенського району. Знає долі своїх прихожан, підтримує їх у горі та радості. Будівництвом нового храму, своєю наполегливою працею, вірним служінням Богові і людям священик заслужив повагу і довіру городищан.

Святий Великий піст, його місце і значення в житті кожного з нас

Піст це не новітній винахід,
Але скарб по батьках.
Усе, що давнє, гідне похвали.
Пошануй же стародавність посту!
Він такий давній, як саме людство.
(Святий Василій Великий)

Святий Великий піст, який називають також Чотиридесятницею, це одна з найдавніших і найбільш священних установ християнської релігії. Історія Великого посту має довгу й багату традицію. Вона сягає апостольських часів. Передпасхальний піст називають Великим не тільки через його тривалість, але й через важливість і значення в житті Церкви і кожного християнина.

Неділя прощення

Дорогі браття і сестри! Остання неділя перед початком Великого посту іменується неділею сиропусною, або неділею прощення. (Цього року 18 лютого). У цей день, Церква встановила правило прощати одне одному образи. Християни повинні припинити ворожнечу між собою. Цього дня після вечірнього богослужіння в храмах відбувається особливий чин прощення, коли священнослужителі і прихожани взаємно просять один в одного прощення, щоб вступити у Великий піст з чистою душею, примирившись зі всіма ближніми.

Святий Феодосій архієпископ Чернігівський

Святий Феодосій за своїм походженням належав до задніпровської дворянської родини Углицьких. Батьки виховували сина в страху Божому і християнській побожності. Під впливом їхніх повчань він ще з юних років набув задатки того благочестя, яким прикрашалося все його подальше життя. Лагідний, слухняний і вразливий від природи, Феодосій з юних років палав полум`яною любов`ю до Бога і щирою прихильністю до храму Божого. Початкову освіту отримав у сім`ї, потім батько віддав його в Києво-Братську Богоявленську школу.

Святе Богоявлення

Хрещення Господнє – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. Це свято ще називають Богоявленням і воно відзначається 19 січня. Цей святковий день наповнений особливим теплом і світлом, адже святкується подія, коли Ісус Христос прийняв Хрещення в швидких водах Йордану. З церковної історії ми знаємо, що у 30-річному віці Спаситель перед початком Своєї проповіді прийшов на річку Йордан, щоб прийняти Хрещення від пророка й Предтечі Іоанна Хрестителя.

Апостол Андрій Первозванний

Апостол Андрій, як і його брат апостол Петро були рибалками – ловили рибу на Галілейському озері, коли Ісус Христос покликав їх за Собою. Андрій був одним із учнів Іоанна Хрестителя і ще раніше свого брата був призваний Ісусом на Йордані. Тому Андрія і називають Первозваним. Апостол разом зі своїм братом Симоном та братами Зеведеєвими був найближчим учнем Христа. У перекладі з грецької його ім’я означає «мужність».

Свята великомучениця Катерина

Грудень по особливому багатий на вшанування багатьох відомих святих Православної Церкви. Цього місяця вшановується пам’ять таких подвижників: апостола Андрія Первозванного, Філарета Милостивого, святої великомучениці Варвари, пеподобного Сави Освяченого, святителів і чудотворців Миколая Мирлекійського і Спиридона Тримифунтського та багатьох інших. Серед сонму цих святих ми вшановуємо і святу великомученицю Катерину, день пам’яті якої 7 грудня.

Данило Туптало

Димитрій Ростовський (в миру Данило Туптало) народився у грудні 1651 року в селі Макарів, у родині сотника Київського полку Сави Туптала. Навчався у Києво-Могилянській академії. У 17-річному віці постригся у ченці, жив у Київському Кирилівському монастирі. Потім був ігуменом і проповідником у різних українських монастирях. Яскраво проявив талант письменника-богослова. У 1677 році написав «Руно орошенне» – першу свою книгу, що дійшла до нас. Був придворним проповідником у гетьмана Івана Самойловича.

Проповідь в день шанування пам’яті Преподобного Іова Почаївського

Дорогі брати і сестри! Сьогодні наша Свята Українська Православна Церква прославляє великого Божого подвижника преподобного Іова Почаївського. Ми – православні християни – глибоко шануємо угодників Божих. У кожній нашій хаті поруч з іконами Христа Спасителя та Богородиці, ми маємо ще ікони святих, яких глибоко шануємо і перед якими приносимо свої молитви Господу Богу. В наших храмах на стінах та іконостасі є зображення святих, з якими ми своїми духовними очима зустрічаємося у молитві і їх заступництвом наближаємося до престолу Бога Вседержителя.

Свята мучениця Параскева-П'ятниця

10 листопада християни східного обряду молитовно вшановують пам’ять святої великомучениці Параскеви-П’ятниці. Вона жила у III столітті в Іконії, що на півдні Туреччини, у багатій і благочестивій сім'ї. Батьки особливо шанували день страждань Господніх – п'ятницю, тому і назвали доньку, яка народилася цього дня, Параскевою, що у перекладі з грецької і означає – П'ятниця. Всім серцем полюбила діва Параскева чистоту і високу моральність непорочного життя і дала обітницю безшлюбності.

Димитрій Солунський

8 листопада Свята Православна Церква відзначає пам'ять славного угодника Божого великомученика Димитрія Солунського. Він народився у місті Солуні в Греції. Батьки (таємні християни) хрестили його і настановили у вірі. Батько його, римський проконсул, помер, коли Димитрій досяг повноліття. Імператор Максиміан Галерій, який вступив на престол у 305 році, призначив Димитрія на місце батька володарем і воєводою Фесалонійської області. Головним обов'язком Димитрія було захищати край від зовнішніх ворогів. Але імператор зажадав від нього, щоб він також винищував християн.